Hlavní stránka

Dovolená - Česká republika 2021/22

Užijte si dovolenou v Česku. Poznejte přírodní krásy, navštivte hrady a zámky a seznamte se s naší bohatou historií. Česko nabízí spoustu nádherných míst, kde můžete se svou rodinou prožít aktivní dovolenou. Hledáte-li spíše pohodové místo pro relax a odpočinek, pak jistě oceníte širokou nabídku wellness hotelů, kde si vás budou hýčkat.

Naplánujte si letní dovolenou v Česku!

Perfektní dovolenou v Česku můžete pořídit za super ceny. Tak se nenechejte dlouze přemlouvat a rezervujte si svoji dovolenou v Česku za výhodné ceny. Porovnejte si nabídku ubytování v České republice a vyberte si dle vašich přestav - na dovolena.cz najdete nabídku hotelů, penzionů, chat i chalup.
Všechny nabídky ubytování v Česku


Počasí

Dnes
23°C
Vítr: 2,6 m/s ZJZ
Sobota Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek
23°C 23°C 21°C 20°C 20°C 17°C 16°C

Základní informace

 • Stát: Česká republika
 • Jazyk: čestina
 • Měna: česká koruna
 • Časový posun: 0
 • Hlavní město: Praha
 • Mezinárodní předvolba: + 420

Proč jet na dovolenou v Česku

Proč jet na dovolenou v Česku

Česko je ideálním místem pro dovolenou pro všechny, kteří nechtějí strávit na cestě za dovolenou více než pár hodin. Nespornou výhodou může být i fakt, že pokud se rozhodnete pro dovolenou nečeká vás žádná jazyková bariéra;) Dovolená v Česku může být levná, ale i luxusní. Ne nadarmo se říká, všude dobře doma nejlépe. Vydejte se i vy po krásách naší země a užijte si pohodovou dovolenou

Ať už hledáte pobyt s polopenzí, se snídaní a nebo bez stravy na dovolena.cz najdete nabídku uybtování všech úrovní. Luxusní dovolenou prožijete v kvalitních 4* hotelech, kde nechybí široká nabídka wellness služeb. Rodiny s dětmi ocení širokou nabídku penzionů, apartmánů a chalup.

Dovolená v Česku dokáže uspokojit téměř všechny. Milovníci přírody mohou objevovat krásy místních hor. Krkonoše patří bezesporu mezi nejoblíbenější cíle turistů a to nejen v letních měsících. Na předních příčkách v žebříčku TOP lokalit v České republice je také Šumava a Lipno, které je vyhledávané cyklisty a vyznavači vodních sportů. Za návštěvu jistě stojí také Jizerské hory s dominantou Ještěd, Český ráj a v posledních letech češi znovu objevují také krásy Českého Švýcarska. Na Moravě jsou stojí za návštěvu Jeseníky a Beskydy. Na zdejších samotách se jakoby zastavil čas.

Cyklisté a milovníci vodních sportů a vína každoročně míří na Pálavu a do Podyjí u Znojma na Jižní Moravě. Pokud v parném létě hledáte místo, kde se příjemně ochladíte, pak doporučujeme návštěvu unikátního systému Punkevních jeskyní v Moravském krasu se světově známou propastí Macocha.

Zajímá vás spíše kultura a historie? V Česku najdete stovku hradů a zámků, které nabízí pohled do naší historie. Hledáte-li opravdu něco výjimečného, pak byste si měli naplánovat výlet na 12 míst, která jsou dokonce zapsána na seznamu UNESCO. Mezi ně patří např. historické centrum Prahy, Český Krumlov, Lednicko - Valtický areál, Litomyšl, vila Tugendhat v Brně a nebo zahrady a zámek v Kroměříži.

Česká republika je také vyhlášeným centrem lázeňství. Zdejší termální a minerální prameny daly vzniknout mnoha lázeňským městům. Mnohé z nich jsou světově proslulé. Nejznámější lázeňská města najdete v Západočeském kraji - kdo by neznal Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně? Na Moravě k těm nejznámějším patří Luhačovice, lázně Lednice, Karlova Studánka v Jeseníkách a Velké Losiny. Ve většině lázeňských měst najdete širokou nabídku hotelů s nabídkou wellness pobytů.

Počasí v Česku

Počasí a podnebí v Česku

Česká republika leží v mírném podnebném pásu, zdejší léta jsou mírná a zimy chladné. Nejstudenějším měsícem bývá leden, nejvíc se tu naopak ohřejete v červenci.

Počasí samozřejmě ovlivňuje také nadmořská výška, na horách můžete během zimy očekávat časté sněhové přeháňky, v nejvyšších místech sníh přetrvává i do jarních měsíců.

Zatímco zimy v Česku nahrávají lyžování a snowboardingu, v létě se při teplotách, které v maximech dosahují i 30 stupňů, můžete vykoupat ve zdejších vodních nádržích.

TOP lokality v Česku

TOP lokality

Praha

Praha je hlavní a současně největší město České Republiky a je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky i vláda. Coby historická metropole Čech byla v minulosti sídelním městem českých knížat a králů. Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu je památkovou rezervací UNESCO. Právě historické jádro města a mnohé památky přilákají ročně miliony turistů ze zemí celého světa, což činí Prahu jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy.

Praha je kulturní metropolí celé České republiky. Působí zde desítky muzeí, galerií, divadel, kin a nejrůznějších kulturních institucí. Praha díky své bohaté historii patří po kulturní stránce k nejvýznamnějším městům světa.

Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. V Čechách to byla v pořadí čtvrtá kamenná mostní stavba, po mostu Juditině, Píseckém a Roudnickém. Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Karlův most byl až do roku 1841, kdy byl dostavěn most císaře Františka I., jediným komunikačním spojením přes Vltavu v Praze. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na evropských obchodních cestách. Most byl postupně ozdoben třiceti sochami a sousošími. Původně se mu říkalo jen Kamenný nebo Pražský most. Název Karlův most se vžil až kolem roku 1870.

Pražský hrad se nachází v pražské čtvrti Hradčany a je tradičním sídlem českých panovníků, od roku 1918 prezidenta republiky. Postupnými přístavbami a úpravami vznikl z Hradu založeného v 9. století jeden z největších hradních komplexů na světě. Často je považován za symbol města i České republiky. Součástí hradu je Katedrála sv. Víta, kde jsou například uloženy české korunovační klenoty nebo pochováni čeští vládci.

Katedrála sv. Víta je dominantní stavbou Pražského hradu a sídlem arcibiskupa pražského. Jsou zde uložené České korunovační klenoty. Soubor zahrnuje Svatováclavskou korunu, žezlo, královské jablko dále pak kožená pouzdra na korunu, žezlo a jablko, podušku pod korunu, korunovační plášť s hermelínovými doplňky, štolou, pásem a tzv. manipulem. Nejstarší součástí je Svatováclavská koruna, kterou nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace českým králem. Ostatní předměty se staly součástí později.

Vyšehrad je historické opevnění na skále nad pravým břehem řeky Vltavy. Váže se k němu řada pověstí z počátků českých dějin. Vyšehrad vznikl jako knížecí hradiště ve druhé polovině 10.století. Jako jediný český panovník zde sídlil první český král Vratislav II. Později se stal především pevností, střežící Prahu. V pozdější době došlo k přetvoření hřbitova při kostele sv. Petra a Pavla na pohřebiště zasloužilých českých osobností - Slavín. Od roku 1962 je vyšehradský areál národní kulturní památkou.

Brno

Brno je počtem obyvatel 410 tis. i rozlohou druhé největší město v České republice a historické hlavní město Moravy. Brno je významným administrativním střediskem, centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. Je rovněž centrem vzdělání s 26 fakultami jedenácti univerzit a vysokých škol. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a Katedrála sv. Petra a Pavla. Druhým dochovaným hradem na území Brna je Hrad Veveří tyčící se nad brněnskou přehradou. K turistickým lákadlům patří také začátek Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Hrad Špilberk - Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II. a během staletí procházel mnoha výraznými proměnami. Z gotického hradu českých králů se ve druhé polovině 17. století proměnil v mohutnou barokní pevnost. Jeho nedílnou součástí se stala obávaná věznice – Kasematy.

Moravský Kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v České republice. Nalezneme zde všechny krasové útvary. Na nejcennější části území byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Moravský kras.

Ostrava

Ostrava je město na rozhraní Slezska a Moravy na severovýchodě České republiky, poblíž hranice s Polskem. Ostrava leží na soutoku Lučiny, Odry, Opavy a Ostravice. Proti jiným regionům se také liší vysokou koncentrací průmyslu a hustou zástavbou. Ostrava je sídlem krajského úřadu Moravskoslezského kraje je tak třetím největším městem Česka. Na území Ostravy leží čtyři městské památkové zóny. V Ostravě jsou čtyři stálá divadla a několik galerií. Působí zde mezinárodně uznávaná Janáčková filharmonie Ostrava. Každoročně probíhá mezinárodní festival klasické hudby Janáčkův Máj.

Dolní oblast Vítkovic je národní kulturní památka nacházející se poblíž centra města. Zahrnuje rozsáhlý industriální areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury. Souboru tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu – se také říká Ostravské Hradčany. Oblast je zapsána v seznamu Evropského kulturního dědictví.

Stodolní ulice v centru Ostravy je unikátní fenomén ostravského společenského života. Na ulici samotné a v jejím těsném okolí se nachází desítky barů, restaurací a klubů, které jsou zejména o víkendu hojně navštěvovány mladou a střední generací.

 • Máchův kraj
 • Krušné hory
 • Vysočina/Českomoravská vrchovina
 • Orlické hory
 • Zlínský kraj - Luhačovice

Aby byla vaše pohoda naprosto dokonalá, doporučujeme volit ubytování v hotelech či penzionech s polopenzí. Ideálním místem pro relax jsou hotely s bohatnou nabídkou wellness pobytů.

Všeobecné informace o České republice

Česko je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Rozkládá se na území tří zemí – Čech, Moravy a Slezska. V Česku žije přibližně 10,5 milionu obyvatel.

Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů. Hlavním městem je Praha. Česká republika je demokratický stát s liberální ústavou a politickým systémem založeným na svobodné soutěži politických stran. Hlavou státu je prezident. Česko je členským státem Severoatlantické aliance NATO a Evropské unie.

Přírodní bohatství je v České republice chráněno v mnoha chráněných krajinných oblastech a přírodních rezervacích. Na území ČR byly vyhlášeny čtyři národní parky (Krkonoše, Šumava, Podyjí a České Švýcarsko) s nejpřísnějším režimem ochrany.

Česká republika se pyšní desítkami lázeňských míst. Lázeňství zde má několikasetletou tradici a věhlas po celém světě. Světoznámá je především trojice západočeských lázní – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Z moravských lázní zaujmou například Luhačovice. Na mnoha místech České republiky vyvěrají jedinečné minerální prameny, které jsou již od počátku 15. století využívány k léčebným účelům. Kolem těchto pramenů v průběhu staletí vznikala lázeňská města. Často se rozkládají v malebných krajinných oblastech, jsou přitažlivá svým urbanistickým pojetím a specifickou lázeňskou architekturou.

Důležitá telefonní čísla:

 • Tísňové volání: 112
 • Policie: 158
 • ambulance: 155
 • hasiči: 150

Státní svátky V ČR:

 • 01. leden Nový rok
 • březen/duben - Velký pátek
 • březen/duben - Velikonoční pondělí
 • 01. květen - Svátek práce
 • 08. květen - Den vítězství
 • 05. červenec - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
 • 06. červenec - Den upálení mistra Jana Husa
 • 28. září - Den české státnosti
 • 28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu
 • 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii
 • 24. prosinec - Štědrý den
 • 25. prosinec - 1. svátek vánoční
 • 26. prosinec - 2. svátek vánoční

Dovolená v Česku se snídaní i polopenzí za akční ceny

Porovnejte si nabídku ubytování v České Republice od českých i německých CK na jednom místě a vyberte si tu pravou dovolenou. Na dovolena.cz nakupujete online z pohodlí vašeho domova. S výběrem vám rádi pomohou naši zkušení prodejci.


Na dovolenou jedině se STUDENT AGENCY

Vyberte si z nabídky více než 350 českých a německých cestovních kanceláří na jednom místě. Jednotlivé nabídky zájezdů mezi sebou můžete jednoduše porovnávat a vybrat si tak tu nejvýhodnější dovolenou.

Odlety odkudkoli

Chcete se vydat na dovolenou z Brna, Prahy, Ostravy nebo třeba z Vídně? Žádný problém. Krom odletů z českých letišť najdete v naší nabídce také nabídku zájezdů z letišť evropských. Oblíbené jsou odlety například z Drážďan, Berlína, Katowic, Lince, Mnichova nebo Budapešti.

Komplexní zajištění

S námi je cestování hračkou. Postaráme se o vás od začátku do konce vaší dovolené. Poradíme s výběrem a najdeme vám zájezdy přesně podle vašich představ. Sjednáme vám pojištění za výhodné ceny, obstaráme potřebná víza a zajistíme parkování nebo třeba dopravu na letiště.

Cestování bez starostí

K zájezdu si můžete rezervovat také asistenční službu Travel Assistent Maxi, díky které získáte nepřetržitou asistenci na cestách s aktuálními informacemi o Covid-19, odškodném za zpoždění či zrušení letu nebo podporu při problémech se zavazadly. Spolupracujeme pouze s ověřenými cestovními kancelářemi. Máte tak vždy jistotu, že koupíte zájezd od CK, která je pojištěna proti případnému úpadku. Navíc se nemusíte bát skrytých poplatků, nabízíme zájezdy za stejné ceny jako CK.