Hlavní stránka

Dovolená Kypr 2021

Kypr bývá často nazýván jako Afroditin ostrov, tedy ostrov lásky, a můžete nám věřit, že si ho zamilujete i vy. Největšími lákadly, za kterými sem jezdí rodiny s dětmi i páry, jsou samozřejmě jemný písek na bělostných plážích, čisté a příjemně teplé moře a slunečné počasí.

Vidět a zažít toho během dovolené na Kypru ale samozřejmě můžete mnohem více. Projděte se nádhernou přírodou, objevujte historické monumenty a ochutnávejte rozmanitou kuchyni v restauracích i na oblíbených trzích. Nepřehlédnutelné krásy Kypru na vás čekají doslova na každém kroku.

Naplánujte si dovolenou na Kypru!

Pro všechny je ale asi tím největším lákadlem pobřeží s nádhernými bělostnými plážemi a průzračným mořem. Proto neváhejte a vydejte se na ostrov s bohatou historií opředený legendami a bájemi. Perfektní dovolenou na Kypru můžete sehnat za přívětivé ceny, obzvláště pokud využijete našichfirst minute nebo last minute nabídek. Tak se nenechejte dlouze přemlouvat a rezervujte si svoji perfektní dovolenou na slunném Kypru, nabídka ubytování je tu opravdu široká od apartmánů, menších rodinných hotelů až po v luxusní hotely nabízející program all inclusive.


Další nabídky


Počasí

Dnes
30°C
Vítr: 4,1 m/s SSV
Pátek Sobota Neděle Pondělí Úterý Středa
30°C 26°C 30°C 29°C 29°C 31°C

Základní informace

 • Stát: Kypr
 • Jazyk: řečtina (jih), turečtina (sever)
 • Používané jazyky: angličtina
 • Měna: Euro (jih) (1 EUR ~ 26 Kč), turecká lira (sever)
 • Časové pásmo: UTC+2
 • Hlavní město: Nikósie
 • Orientační délka letu z ČR: 3,5 hodiny
 • Mezinárodní předvolba: + 357 (jih), +90 (sever)
 • Napětí el. proudu: 240 V, zásuvky typu G s 3 obdélníkovými hroty

Proč je na dovolenou na Kypr

Proč jet na dovolenou na Kypr

Ostrov Kypr ležící ve Středozemním moři byl dříve jedním celkem, nyní je ale rozdělený na dvě části. Na severu je to turecká část, na jihu pak řecká.

Jižní část patří do Evropské unie, proto vám ke vstupu postačí pouze občanský průkaz, ke vstupu do severní části už ale budete potřebovat pas platný minimálně šest měsíců po návratu Každá část Kypru se liší svými zvyky i mentalitou lidí, co ale mají společné, jsou krásné pláže. Obzvláště na severu na vás čekají romantické pláže téměř bez turistů.

Návštěvníci míří na Kypr zejména v letních měsících, pokud se ale plánujete vydat především za bohatou historií a objevováním zachovalých památek, můžete na Kypr vyrazit v podstatě kdykoliv, příjemné teploty tady mají celoročně. Mezi nejnavštěvovanější místa na ostrově patří Larnaka, Pafos, Ayia Napa a samozřejmě hlavní město Nikósie.

Nikósie (Lefkosa) je jediným hlavním městem, které je hranicí, tzv. zelenou linií, rozděleno mezi dva státy. Nikósie je však zajímavá i v mnoha dalších ohledech. Najdete tu třeba historické město, kde se nachází významný arcibiskupský palác nebo Katedrála svaté Sofie. Nechybí tu ani tradiční tržiště či spousta podniků s typickými pokrmy i kouzelnou atmosférou.

Budete-li mít tu možnost, udělejte si výlet také do národního parku Akamas, který leží na severovýchodě ostrova. Skalnaté území s mnoha kaňony si můžete projít po dobře značených stezkách. Při tom si všimnete mnoha druhů rostlin, z nichž některé rostou pouze na tomto jediném místě. Ze zvířat tu můžete narazit na netopýry, lišky, ježky i mořské želvy. Výlet za poznáním kyperské přírody bude bavit děti i dospělé.

Ačkoliv je rozloha Kypru poměrně malá, zajímavými památkami se to tu jenom hemží. Naleznete tu objekty, které vás vrátí v čase do doby neolitu, antiky nebo třeba gotiky. I novodobá architektura si ale jistě najde svoje příznivce.

Kypr je zaslíbený také všem nadšeným sportovcům. V zimě tu můžou současně lyžovat v horách a koupat se ve vlnách moře, v létě zase vyzkouší místní golfová hřiště a tenisové kurty. Návštěvníci hotelových komplexů se mohou těšit také na mnoho druhů vodních radovánek, které oživí běžné dny strávené na pláži.

Na jihu ostrova se platí eurem, do severní části si s sebou přivezte tureckou liru, popřípadě také eura, která tu pak vyměníte za liry. Ve větších obchodech, hotelech i restauracích můžete běžně zaplatit kartou. Obecně jsou ceny na severu o něco nižší než na jihu. Doporučujeme také nakupovat potraviny na tradičních trzích, tyto produkty jsou velice kvalitní, ale přesto levné. Na trzích narazíte i na zajímavé suvenýry, například keramiku, šperky nebo výrobky ze dřeva.

Na Kypr se dá cestovat v podstatě pouze letecky, z České republiky se doba letu pohybuje okolo tří a půl hodiny. Co by vás mohlo překvapit, pokud byste se na Kypru rozhodli vypůjčit si auto a procestovat ostrov, je to, že se zde jezdí po levé straně. Pokud si ale na řízení sami netroufáte, můžete se po ostrově přepravovat také autobusem.

Díky poloze a historii ostrova se na Kypru setkávají vlivy řecké, turecké, anglické i blízkovýchodní. To se nejvíce projevuje v místních tradicích, slavnostech, pokrmech ale i v jazyce. I když tedy navštívíte jeden malý ostrov, budete mít pocit, jako byste poznali několik zemí najednou. Proto nepřehlédněte last minute a first minute nabídky na Kypr, letecký zájezd s polopenzí nebo all inclusive vás sem může vyjít opravdu levně.

Počasí na Kypru

Počasí a podnebí na Kypru

Kypr bývá označován jako „ostrov slunce“, aby také ne, když tu mají více než 300 slunečných dní v roce. Počasí je typicky středomořské, teplá a suchá léta se střídají s mírnými zimami, kdy i častěji prší.

V létě teploty vzduchu šplhají i nad 30 °C a voda dosahuje až sedmadvacet. Tohle období je ideální pro milovníky klasického lenošení na pláži. Pokud vás ale více než opalování lákají kyperské památky, doporučujeme vyrazit na Kypr v době mimo hlavní sezónu.

Měsíce jako květen, červen, září nebo říjen slibují příjemné teploty přesahující dvacet stupňů, to jsou dle nás ideální podmínky pro prozkoumávání každého koutu ostrova Kypr.

Vízum na Kypr

Víza na Kypr

Od roku 1983, kdy Turecká republika severního Kypru vyhlásila nezávislost, je Kypr rozdělen na dvě části – řeckou a tureckou. Každá část má svoje vlastní podmínky vstupu.

Do řecké části, která je součástí EU, mohou občané ČR cestovat s platným cestovním pasem nebo průkazem totožnosti. V případě, že cestujete na tureckou část, je nutné mít platný cestovní pas s délkou platnosti minimálně 6 měsíců od data příjezdu.

Více informací o vstupních formalitách na Kypr

Všeobecné informace o Kypru

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři, nachází se asi 110 kilometrů jižně od Turecka a přibližně 120 kilometrů západně od syrského pobřeží. Z geografického hlediska patří Kypr do Asie, kulturně však náleží spíše k Evropě.

Zdravotní informace / očkování

Pro cestování na Kypr není vyžadováno žádné speciální očkování. Další informace o zdravotní péči na Kypru naleznete na webových stránkách www.mzv.cz.

Důležitá telefonní čísla:

 • Policie: 112
 • První pomoc: 112
 • Hasiči: 112
 • Informace o nonstop lékárnách: 11892

Státní svátky na Kypru:

 • 1. leden – Nový rok
 • 6. leden – Svátek tří králů (Epiphany Day)
 • 25. březen – státní svátek Řecka – Den nezávislosti
 • 1. duben – Den boje za nezávislost Kypru
 • 1. květen – Svátek práce
 • 15. srpen – Nanebevzetí P. Marie (Assumption)
 • 1. říjen – Den nezávislosti Kypru – státní svátek Kyperské republiky
 • 28. říjen – státní svátek Řecka – „Ne" den – připomenutí řeckého odmítnutí italského ultimata a odporu proti invazi v roce 1940
 • 25. prosinec – Vánoce
 • 26. prosinec – Boxing day
Pohyblivé státní svátky:
 • Zelené pondělí (50. den před Velikonocemi řecké ortodoxní církve)
 • Velký pátek – Epitaph
 • Velikonoční pondělí
 • Svatodušní pondělí – Kataklysmos
Proč jet na dovolenou na jižní Kypr

Na Kypru doporučujeme

Kyperská republika ležící v jižní části ostrova se v mnohém podobá Řecku. Znáte legendu o zrození Afrodity - bohyně krásy, lásky a plodnosti? Zrozena z bílé mořské pěny měla vystoupit na břeh ostrova právě na pláži v zátoce zvané Petra tou Romiou, neoficiálně označované jako Afroditina pláž. Toto okouzlující místo najdete právě na Jižním Kypru v jihozápadní části ostrova.

Severokyperská republika, je oblastí s nádhernou přírodou i přátelskými lidmi. Turisté tento kousek Kypru nenavštěvují tak často, proto si tu užijete poklidnou dovolenou na poloprázdných plážích, které se ale pravidelně umisťují v žebříčcích o nejkrásnější světové pláže.


Proč jet do Řecka

Kam na dovolenou ve Středomoří

Nejen Kypr nabízí spoustu zajímavých míst a krásné pláže, kde můžete prožít ničím nerušenou dovolenou. V okolí Středozemního moře najdete spoustu dalších oblíbených dovolenkových destinací, kam míří turisté na letní dovolenou. Stačí si jen vybrat:

Nejlépe hodnocené hotely na Kypru za akční ceny

Porovnejte si zájezdy do Řecka od českých i německých CK na jednom místě a vyberte si tu pravou dovolenou pro vás. Na dovolena.cz nakupujete online z pohodlí vašeho domova. Vyberte si z široké nabídky zájezdů s odlety z Prahy, Brna, Ostravy, Vídně, Drážďan a dalších letišť. S výběrem vám rádi pomohou naši zkušení prodejci.