za
Hlavní stránka Dovolená Španělsko 2021/22

Dovolená Španělsko 2021/22

Užijte si dovolenou ve Španělsku, zemi vína, oliv, tance a slunce. Těšit se můžete na dlouhé písčité pláže, historické památky i nádhernou přírodu, a to ať už zvolíte jako svůj cíl některé z letovisek na pevnině, například Costa Brava a Costa del Sol, nebo zamíříte na Kanárské či Baleárské ostrovy.

Naplánujte si dovolenou ve Španělsku!

Na Mallorce se můžete nechat okouzlit romantickými skalnatými zátokami a na Menorce panenskou přírodou. Ibiza zase potěší milovníky nočního života, kteří se v místních barech a na diskotékách protančí až do ranních hodin.

Ve Španělsku zapomenete na všechny starosti nebo povinnosti a budete si vychutnávat skvělou kuchyni, odpolední siestu i vstřícnost místních lidí. Málokde na světě vypadají lidé bezstarostněji, než právě tady.

Tak se nenechejte dlouze přemlouvat a rezervujte si svoji dovolenou ve Španělsku, nabídka ubytování v luxusních hotelech i útulných apartmánech je tu opravdu široká.


Všechny letecké zájezdy Španělska


Počasí

Dnes
32°C
Vítr: 9,3 m/s JV
Pátek Sobota Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek
32°C 34°C 28°C 28°C 25°C 24°C 28°C

Základní informace

 • Stát: Španělsko
 • Jazyk: španělština
 • Používané jazyky: katalánština, baskičtina, galicijština, valencijština
 • Měna: EURO
 • Časové pásmo: GMT + 1
 • Hlavní město: Madrid
 • Orientační délka letu z ČR: 3,5 hodin
 • Mezinárodní předvolba: + 34
 • Napětí el. proudu: 230 V, dvouhrotové zásuvky, tzv. eurozástrčky

Proč jen do Španělska

Proč jet do Španělska

Španělsko je destinací, kde si odpočinete, objevíte nádherná místa, u toho si pochutnáte na španělských specialitách a mořských plodech. Degustovat můžete také kvalitní vína, ze kterých, jako by bylo cítit španělské slunce.

Pokud vsadíte na Španělsko last minute nabídky, užijete si ve Španělsku levnou dovolenou, na kterou nezapomenete. Španělsko, které je členem Evropské unie i Schenghenského prostoru, je považováno za bezpečnou zemi, kam můžete vyrazit bez jakéhokoliv speciálního očkování.

Do Španělska se lze dostat autobusem, autem nebo vlakem, mnohem rychlejší a pohodlnější je však cestování letadlem. V cílové destinaci můžete být letecky už za 3 hodiny.

Nejčastěji se létá do Barcelony a Madridu, dohromady je ale ve Španělsku asi 50 letišť. Cestovatelé velmi často volí kombinaci letadla a následného vypůjčení auta, aby si mohli zemi projet po vlastní ose.

Ve Španělsku se platí eurem, ceny se tu pohybují přibližně na stejné úrovni jako v České republice. Svoji dovolenou si tak bez obav užijete i včetně návštěvy restaurací, trhů a nákupních center. Jako ideální variantu doporučujeme dovézt si do Španělska již vyměněná eura, nebo peníze měnit v bance, protože ve směnárnách většinou bývají nevýhodné kurzy.

Španělsko se pyšní 45 památkami zapsanými na seznam Kulturního dědictví UNESCO, a proto není divu, že sem mnoho turistů míří na poznávací zájezdy. Z měst za to stojí metropole Madrid se svým palácem Escorial, dále Barcelona plná staveb Antonía Gaudího nebo Navarra, kde se nachází svatojakubská cesta. V Galicii navštivte historické centrum Santiaga de Compostela, v Kastiílii pak město Segovia, kde stojí staré město a akvadukt. Vaši pozornost si zaslouží i Toledo a Cuenca nebo Valencie, kde hledejte kromě jiného hedvábnickou burzu.

Pokud zvolíte dovolenou na pobřeží, nesmějí ve vašem programu chybět Córdoba a Sevilla v Andalusii. Věřte ale, že tohle je jen malý výčet všech historických památek, které lze ve Španělsku navštívit.

Španělsko je také zemí ojedinělých přírodních úkazů. Za povšimnutí stojí některý ze tří národních parků zapsaných na seznamu UNESCO. Na ostrově Tenerife hledejte překrásný národní park Teide. Další park se nachází na ostrově La Gomera, který je součástí Kanárských ostrovů. Třetí z nich objevíte v Andalusii na jihu Španělska. Jmenuje se Doñana a jeho doménou jsou laguny. Sami vidíte, že Španělsko je poseté místy, kam se vyplatí zavítat. Tak už víte, která oblast bude cílem vaší dovolené?

Počasí ve Španělsku

Počasí a podnebí ve Španělsku

Počasí ve Španělsku je velmi různorodé a záleží, kterou část Španělska si pro svoji dovolenou zvolíte. Na pevninské části je hlavní letní sezóna od června do září, kdy maximální denní teploty mohou dosahovat až 30 °C.

Teplota moře je příjemná po celou letní sezónu, šplhá se až na 25 °C, v září už ale zase klesá k dvaadvaceti.

V případě, že nechcete celou dovolenou pouze prolenošit na pláži, ale plánujete navštívit kulturně či historicky zajímavá místa, nebo poznávat přírodní krásy, doporučujeme zvolit termín dovolené koncem září či začátkem října, kdy se denní maxima pohybují nad 21 °C a teplota moře je stále ještě vhodná ke koupání.

Podobné počasí panuje také na jaře, jen moře je v jarních měsících studenější. Mezi extrémní oblasti patří např. Andalusie, kde v létě téměř nezaprší. Naopak sever a severozápad Španělska je ovlivněn Atlantským oceánem a je zde více srážek, proto je tato oblast nejzelenější částí Španělska.

Klima na španělských ostrovech se od pevninského lehce liší. Ostrovy se většinou vyznačují teplým počasím s minimem srážek po celý rok. Léta jsou horká a suchá, ale i v zimě jsou teploty velice příjemné, pohybují se kolem 20 °C. Sezóna vrcholí v červenci a srpnu, kdy teploty dosahují až 34 °C a teplota moře se šplhá k pětadvaceti. Zimy jsou chladnější a deštivější, ale díky mírnému klimatu lze ostrovy navštívit i mimo letní sezónu a poznávat tamní přírodu a památky.

Španělská kuchyně

Španělská kuchyně

Španělská kuchyně je velmi rozmanitá a také ostrá, stejně jako žhavé španělské slunce. Vzhledem ke geografickým podmínkám je hojně zastoupena především mořská kuchyně s velkým podílem zeleniny.

Každý region má svá specifika, vyhlášené speciality a kulinářská tajemství. Charakteristické ingredience jsou především kvalitní, za studena lisované olivové oleje, česnek, rajčata, brambory, rýže a také proslulé španělské víno, z koření pak například šafrán a samozřejmě pálivá chilli paprika.

Mezi typické španělské speciality patří jistě paella - pikantní směs různých druhů zeleniny, často s kousky drůbežího masa nebo ryb, studená zeleninová polévka gazpacho nebo španělské národní jídlo tortilla - placka z vajec, brambor a cibule.

Všeobecné informace o Španělsku

Španělsko leží na Pyrenejském poloostrově a zabírá jeho značnou část. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltarem. Ke Španělskému království patří i Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři. Součástí Španělska je i katalánské město Llívia, které je zcela obklopeno územím Francie. Španělsko je rozděleno na 17 autonomních oblastí, na severu Afriky k němu patří ještě Ceuta a Melilla.

Španělsko je parlamentní monarchií, členem EU, NATO a dalších organizací. Měnou je od roku 2002 euro. Úředním jazykem je španělština, další oficiálně uznávané jazyky jsou katalánština, galicijština, baskičtina a valencijština. Počet obyvatel je 46 milionů, jejich hlavou je od roku 2014 Felipe VI. z rodu Bourbonů. Španělsko je katolickým státem, téměř 80 % Španělů jsou katolíci.

Hlavní město Madrid leží ve středu země a obývá ho přes 3 miliony obyvatel. Město se vyznačuje širokými třídami se zelení, velkými kruhovými náměstími a velkým počtem pompézních staveb, nejen renesančního stylu, ale i zcela hypermoderně vypadajících mrakodrapů.

Vízum

Do Španělska je možné vycestovat s platným pasem nebo občanským průkazem. Od 1. 5. 2006 platí možnost volného pohybu osob na území Španělska do 90 dnů, při delším pobytu je povinností registrovat se na cizinecké policii.

Více informací o vstupních formalitách do Španělska

Zdravotní informace/očkování

Při cestování do Španělska není povinné žádné očkování. Další informace o zdravotní péči ve Španělsku naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Důležitá telefonní čísla:

 • Tísňové telefonní číslo: 112 (lze jím kontaktovat současně policii, zdravotníky, hasiče a další pohotovostní služby)
 • Občanská garda (Guardia Civil): 062
 • Národní policie (Policía Nacional): 091
 • Záchranná služba (Samur): 092

Státní svátky ve Španělsku:

 • 1. leden - Nový rok
 • 6. leden - Tři králové
 • březen/duben - Velikonoce
 • 1. květen - Svátek práce
 • 15. srpen - Nanebevzetí panny Marie
 • 12. říjen - Národní svátek Španělska a španělského společenství
 • 1. listopad - Všech svatých
 • 6. prosinec - Den ústavy
 • 8. prosinec - Neposkvrněné početí Panny Marie
 • 25. prosinec - Narození Krista
Proč jet do Řecka

Kam na dovolenou k moři

Nejen v okolí Středozemního moře najdete spoustu dalších oblíbených dovolenkových destinací, kam míří turisté na letní dovolenou. Stačí si jen vybrat:


Nejlépe hodnocené hotely ve Španělsku za akční ceny

Porovnejte si zájezdy do Španělska od českých i německých CK na jednom místě a vyberte si tu pravou dovolenou pro vás. Na dovolena.cz nakupujete online z pohodlí vašeho domova. Vyberte si z široké nabídky zájezdů s odlety z Prahy, Brna, Ostravy, Vídně, Drážďan a dalších letišť. S výběrem vám rádi pomohou naši zkušení prodejci.


Na dovolenou jedině se STUDENT AGENCY

Vyberte si z nabídky více než 350 českých a německých cestovních kanceláří na jednom místě. Jednotlivé nabídky zájezdů mezi sebou můžete jednoduše porovnávat a vybrat si tak tu nejvýhodnější dovolenou.

Odlety odkudkoli

Chcete se vydat na dovolenou z Brna, Prahy, Ostravy nebo třeba z Vídně? Žádný problém. Krom odletů z českých letišť najdete v naší nabídce také nabídku zájezdů z letišť evropských. Oblíbené jsou odlety například z Drážďan, Berlína, Katowic, Lince, Mnichova nebo Budapešti.

Komplexní zajištění

S námi je cestování hračkou. Postaráme se o vás od začátku do konce vaší dovolené. Poradíme s výběrem a najdeme vám zájezdy přesně podle vašich představ. Sjednáme vám pojištění za výhodné ceny, obstaráme potřebná víza a zajistíme parkování nebo třeba dopravu na letiště.

Cestování bez starostí

K zájezdu si můžete rezervovat také asistenční službu Travel Assistent Maxi, díky které získáte nepřetržitou asistenci na cestách s aktuálními informacemi o Covid-19, odškodném za zpoždění či zrušení letu nebo podporu při problémech se zavazadly. Spolupracujeme pouze s ověřenými cestovními kancelářemi. Máte tak vždy jistotu, že koupíte zájezd od CK, která je pojištěna proti případnému úpadku. Navíc se nemusíte bát skrytých poplatků, nabízíme zájezdy za stejné ceny jako CK.