Hlavní stránka

Dovolená Srí Lanka 2021/22

Srí Lanka je pokladem uprostřed vod Indického oceánu. Dlouhé písečné pláže zakryté stíny kokosových palem, vodopády v horách obklopené čajovými plantážemi, úchvatné historické památky, národní parky i bohatá kulturní a náboženská tradice, to je dnešní Srí Lanka, dříve nazývaná jako Cejlon.

Ostrov připomínající kapku vody nabízí ideální podmínky pro relaxaci na sněhobílých písečných plážích, poznávání místních historických památek, ale také spoustu sportovního vyžití. Srí Lanka je zemí, od které můžete očekávat zážitky všeho druhu. Připravte se na džungle, pláže, pohoří i města plná zajímavých památek.

Naplánujte si dovolenou na Srí Lanku!

A nemějte strach, za parádní dovolenou na Srí Lance nemusíte utratit veškeré úspory, stačí se poohlédnout po naší nabídce výhodných first minute nebo last minute zájezdů na Srí Lanku nebo volit pobyty mimo hlavní turistickou sezónu. Tak se nenechejte dlouze přemlouvat a vyberte si z široké nabídky zájezdů na Srí Lanku a užijte si dovolenou v tropickém ráji, kde na vás čekají srdeční obyvatelé, panenská příroda, nekonečné pláže s azurovým mořem i krásné ubytování s all inclusive službami.

Počasí

Základní informace

 • Stát: Srí Lanka
 • Úřední jazyk: sinhálština a tamilština
 • Používané jazyky: angličtina
 • Měna: srílanská rupie
 • Časový posun: GMT + 6
 • Hlavní město: Šrí Džajavardanapura Kotte
 • Orientační délka letu z ČR: cca 10 hodin
 • Mezinárodní předvolba: + 94
 • Napětí el. proudu: 230 V, Frekvence 50 Hz, zásuvky typu G (3 ploché kolíky) a typu D (3 kulaté kolíky uspořádané do rovnostranného trojúhelníku)

Proč jet na dovolenou na Srí Lanku

Proč jet na dovolenou na Srí Lanku

Dovolená na Srí Lance slibuje nespočet zážitků, které zahrnují kouzelné pláže, vrcholky hor, ochutnávání tropického ovoce i cejlonského čaje nebo projížďky na slonech.

Cestování po Srí Lance zahrnuje také mnoho architektonických i historických dominant, nádhernou přírodu chráněnou mnoha národními parky i přátelskou atmosféru, kterou vytváří především místní obyvatelé.

Oblíbená letoviska, kam se vydat na dovolenou na Srí Lanku, leží na jihozápadním pobřeží, kde najdete třeba střediska Waduwa, Kalutara nebo Beruwella, nejkrásnější pláže celého ostrova pak hledejte v letoviscích Hikkaduwa či Unnawatuna.

Srí Lanka je ale ideální destinací také pro všechny, které nebaví trávit celou dovolenou pouze pobytem na pláži. Míříte-li na poznávací zájezd na Srí Lanku, nenechejte si ujít čajové plantáže, sloní sirotčince nebo významná města jako Colombo či Kandy. Při cestování po Srí Lance nevynechejte ani Hortonské planiny, národní park Yala nebo na slavnou Adamovu horu.

Velmi rozmanité klimatické podmínky dávají možnost provozování různých sportů a aktivit. Čistý vzduch a příjemné teploty v horských oblastech jsou ideální pro pěší turistiku, rybaření nebo golf. Na jižním pobřeží si zase užijí milovníci vodních sportů, především surfování, windsurfingu, potápění nebo šnorchlování. Svým bohatstvím podmořského světa Srí Lanka okouzluje začátečníky i zkušené potápěče.

Za téměř národní sport je však na Srí Lance považováno něco úplně jiného, a to smlouvání. Pamatujte ale, že ne všude je možné cenu usmlouvat. Nelze smlouvat pevně stanovené ceny v kamenných obchodech a samoobsluhách. Naopak taxi, tuk-tuky, tržiště, hotel, prodejny koření, hedvábí a další jsou ideálním místem na smlouvání. Usmlouvat lze většinou až polovinu původní ceny, takže se toho vůbec nebojte.

Pro cestování na Srí Lanku je zatím stále nutné vyřídit si předem vízum, o to si zažádáte elektronicky. Letecky se z České republiky dostanete na Srí Lanku zhruba za 10 hodin. Pokud se chystáte ostrov procestovat na vlastní pěst, můžete si tu půjčit auto, pamatujte však na to, že se zde jezdí vlevo. Jestli si sami netroufáte, volte raději poznávací zájezdy, na kterých můžete s průvodci procestovat všechna zajímavá místa Srí Lanky.

Počasí a podnebí na Srí Lance

Počasí a podnebí na Srí Lance

Na Srí Lance se setkáte s tropickým podnebím, pro které je typické střídání období sucha a dešťů. Monzunová období se na Srí Lance vyskytují v různých částech v jinou dobu. Dovolenou na Srí Lance si tedy můžete naplánovat na kterékoliv roční období, jen je nutné zvolit tu správnou lokalitu.

Průměrné denní teploty se v plážových střediscích pohybují kolem 27 °C a teplota moře se stabilně drží okolo 28 stupňů. Na Srí Lance musíte počítat s vysokou vlhkostí vzduchu, která dosahuje 70 až 90 procent.

Deštivější monzunové období na jihu a jihozápadu trvá od května do srpna, na severu a východě, však monzunové počasí naopak panuje od října do ledna.

Období sucha v jižní a jihozápadní části nastává v prosinci a trvá do března, na severu a východě je pak od května do září. S vydatnými dešti se na Srí Lance můžete setkat i v období sucha. Jedná se však jen o krátké, ale intenzivní lijáky, většinou prší navečer a jen několik minut.

Pokud hledáte místo pro zimní dovolenou, doporučujeme volit jižní část ostrova. Hlavní turistická sezóna je zde od prosince do března, kdy prakticky neprší, slunce svítí po celý den, teploty dosahují 30 °C a stejnou teplotu má i voda v oceánu. Plánujete dovolenou na Srí Lance na letní prázdniny? Potom zvolte spíše východní část ostrova, kde od května do září panuje krásné počasí s minimem srážek.

Víza na Srí Lanku

Vízum na Srí Lanku

Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Srí Lanku elektronicky registrovat na webových stránkách ETA - Electronic Travel Authorization. Na děti do 12 let se zpracování ETA registrace nevztahuje. Turisté se při vstupu na Srí Lanku musí prokázat cestovním pasem s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země.

Více informací o vstupních formalitách na Srí Lanku

Zdravotní informace / očkování

Pro vstup na Srí Lanku není povinné žádné speciální očkování.

Mezi doporučená očkování patří:
 • žlutá zimnice - očkování se provádí podáním 1 vakcíny nejpozději 10 dní před odjezdem
 • břišní tyfus - očkování 1 dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem
 • hepatitida A - očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem

Další informace o zdravotní péči na Seychelách naleznete na webových stránkách www.mzv.cz.

Tipy na výlety na Srí Lance

Tipy na výlety

Město Colombo

Největší město na Srí Lance je plné zajímavých míst, která by vám neměla uniknout. Pevnost Fort je zapsaná na seznam UNESCO, pouhých pár kilometrů od ní najdete rušný bazar, kde nakoupíte snad cokoliv. Rýži, koření, bylinky, ale také textil nebo šperky, které budou krásným suvenýrem ze Srí Lanky. Obdivovat budete také buddhistické chrámy či zajímavé mešity, například Davatagaha. Především děti pak ocení výlet do Národní zoologické zahrady.

Národní park Yala

Mezi nejnavštěvovanější místa na Srí Lance patří národní park Yala rozkládající se v jihovýchodní

části. Turisté se po parku mohou pohybovat pouze s průvodcem a ve vypůjčeném džípu. Pokud budete mít štěstí, můžete tu spatřit zajímavá zvířata jako krokodýly, slony nebo leopardy. Safari v národním parku Yala, který oplývá divokou přírodou, je opravdovým zážitkem, obzvláště pokud se vydáte na noční prohlídku.

Město Kandy

V Kandy, městě ležícím v centrální provincii, najdete mnoho zajímavých buddhistických chrámů, díky kterým bylo město zapsáno na seznam UNESCO. Město obklopuje nádherná příroda lesů a hor, rozprostírá se tu také jezero. Kandy má ideální polohu pro podnikání zajímavých výletů, například k jeskynním chrámům, čajovým plantážím, do botanické zahrady nebo oblíbeného sloního sirotčince, kde se můžete na slonech projet a také je krmit.

Adamova hora

Adamova hora neboli Adam’s Peak je asi nejznámější místní hora, která se nachází v centrální části Srí Lanky. Důvodem, proč sem všichni míří, je především Šri Pada, posvátná šlépěj, která je podle pověstí stopou Buddhy, Adama nebo Šivy. Místo je tudíž posvátné pro všechna náboženství. Mnoho turistů se sem vydává i z jiného důvodu, těsně po svítání je tu k vidění posvátný stín hory. Počítejte však s tím, že je výstup poměrně náročný a na vrcholku také bývá pořádná zima.

Všeobecné informace o Srí Lance

Srí Lanka leží v Indickém oceánu jihovýchodně od Indického poloostrova. Tato rozmanitá země pokrývá téměř 26 tisíc km2. Bývalý název Cejlon, který byl pozůstatkem po britských koloniálních časech, se roku 1972 změnil na oficiální název Srí Lanka. Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte, avšak často za ně bývá mylně označováno Colombo, které je největším městem na Srí Lance. Počet obyvatel je cca 21,5 milionů. Úředními jazyky jsou sinhálština a tamilština, domluvíte se tu ale anglicky.

Místní kuchyně:

Tradiční srílanská kuchyně v sobě nese vlivy indické, arabské, anglické nebo také portugalské. Zdejší pokrmy bývají velmi ostré a jejich základem je rýže a kari, které se však od nám známého koření dost liší. Kari na Srí Lance znamená značně rozmanitou směs koření, jejíž recept je střeženým tajemstvím každé hospodyně. Kari je ale také název sinhálského jídla, které se skládá z několika částí podávaných na zvláštních mísách obsahujících smažené kuře, různé koření, samozřejmě rýži, směs čočky, lilku a nakládaných okurek.

Nedílnou součástí pokrmů jsou také ryby a mořské plody, které si můžete dát v restauracích i oblíbených pouličních stáncích. Završením každého hlavního jídla je tropické ovoce jako papája, banány, ananas a mango. Ze šťavnatého ovoce si tu také můžete dát osvěžující koktejl nebo ochutnat šťávu z čerstvého kokosu. Národním nápojem na Srí Lance je ale pochopitelně pravý cejlonský čaj. Typickým alkoholem je palmové víno a z něj vyrobená pálenka.

Důležitá telefonní čísla:

• Záchranná služba: 110 • Národní bezpečnostní linka: 118 • Policie: 119 • Vládní pomoc: 1919

Státní svátky na Srí Lance:

Na Srí Lance je uznáváno velké množství náboženských svátků, které jsou dny volna. Slaví se každý úplněk, kdy je rovněž pracovní volno. Připadne-li svátek na dny víkendu, posouvá se zpravidla pracovní volno na první následující pracovní den.


Další tipy na exotickou dovolenou

Pokud nemáte rádi zimu, pak nejlepší nápad je užít si ji v exotice. Podívejte se na naše tipy na exotickou dovolenou a vyberte si, kde se zahřejete. K nejoblíbenějším cílům exotických dovolených patří Dominikánská republika nebo Kuba. Dovolenou v prostředí zelených palem, bělostných pláží a průzračného moře zažijete také na Mauriciu, Maledivách, Seychelských ostrovech nebo Zanzibaru. Vydejte se po stopách Mayů v Mexiku, zažijte Safari v Keni nebo se vydejte do Thajska. Netradiční dovolenou zažijete také na Kapverdách. Za exotikou s vůní orientu vyražtě do Emirátů nebo do Ománu.


Nejlépe hodnocené all inclusive hotely na Srí Lance za akční ceny

Porovnejte si zájezdy na Srí Lanku od českých i německých CK na jednom místě a vyberte si tu pravou dovolenou exotickou dovolenou. Na dovolena.cz nakupujete online z pohodlí vašeho domova. Vyberte si z široké nabídky zájezdů na Srí Lanku s odlety z Prahy, Vídně, Drážďan, Mnichova a dalších letišť. S výběrem vám rádi pomohou naši zkušení prodejci.


Na dovolenou jedině se STUDENT AGENCY

Vyberte si z nabídky více než 350 českých a německých cestovních kanceláří na jednom místě. Jednotlivé nabídky zájezdů mezi sebou můžete jednoduše porovnávat a vybrat si tak tu nejvýhodnější dovolenou.

Odlety odkudkoli

Chcete se vydat na dovolenou z Brna, Prahy, Ostravy nebo třeba z Vídně? Žádný problém. Krom odletů z českých letišť najdete v naší nabídce také nabídku zájezdů z letišť evropských. Oblíbené jsou odlety například z Drážďan, Berlína, Katowic, Lince, Mnichova nebo Budapešti.

Komplexní zajištění

S námi je cestování hračkou. Postaráme se o vás od začátku do konce vaší dovolené. Poradíme s výběrem a najdeme vám zájezdy přesně podle vašich představ. Sjednáme vám pojištění za výhodné ceny, obstaráme potřebná víza a zajistíme parkování nebo třeba dopravu na letiště.

Cestování bez starostí

K zájezdu si můžete rezervovat také asistenční službu Travel Assistent Maxi, díky které získáte nepřetržitou asistenci na cestách s aktuálními informacemi o Covid-19, odškodném za zpoždění či zrušení letu nebo podporu při problémech se zavazadly. Spolupracujeme pouze s ověřenými cestovními kancelářemi. Máte tak vždy jistotu, že koupíte zájezd od CK, která je pojištěna proti případnému úpadku. Navíc se nemusíte bát skrytých poplatků, nabízíme zájezdy za stejné ceny jako CK.