Hlavní stránka

Dovolená Turecko 2021/22

Nádherné pláže lemované slunečníky, bary a restauracemi, pestrá směsice kultur chutí i vůní a samozřejmě tajuplné antické skvosty, tím vším se pyšní Turecko. Těšit se však můžete také na nepřeberné množství aktivit, které vám tato půvabná země nabízí. Zatímco milovníky adrenalinu potěší potápění či rafting, na rodiny s dětmi čeká all inclusive dovolená spojená s dováděním v aquaparku a výlety do přírody.

All inclusive dovolená v Turecku za akční ceny

Ať už vás láká last minute dovolená v Turecku, nebo svůj pobyt plánujete dlouho dopředu, určitě nevynechejte výlet do Istanbulu. Uvidíte, že toulky úzkými uličkami plnými obchůdků a kaváren si zamilujete stejně jako třeba relax v oblíbených tureckých lázních hammam.

Pohádkové Turecko pyšnící se nepřekonatelnou atmosférou orientu, malebnou přírodou i slunnými letovisky, kde se o vás královsky postarají, si doopravdy zamilujete. Právě proto neváhejte a vydejte se do Turecka na dovolenou.


Všechny letecké zájezdy do Turecka


Počasí

Dnes
-3°C
Vítr: 2,7 m/s JZ
Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle Pondělí
-3°C 2°C 3°C 1°C -2°C -0°C

Základní informace

 • Stát: Turecko
 • Jazyk: turečtina
 • Používané jazyky: kurdština, angličtina, němčina
 • Měna: Turecká lira (1 YTL ~ 15 Kč)
 • Časové pásmo: UTC+2 (+1h oproti ČR)
 • Hlavní město: Ankara
 • Orientační délka letu z ČR: 3 hodiny
 • Mezinárodní předvolba: + 90
 • Napětí el. proudu: 220 V, dvoukolíkové zásuvky

Proč jet do Turecka

Turecko, známé také jako „most mezi východem a západem“, se rozprostírá přímo na pomezí Evropy a Asie. Svým návštěvníkům tak nabízí skvělou příležitost poznat dva naprosto rozdílné světy.

V oblíbených tureckých letoviscích, jako je Alanya, Antalya, Bodrum či Belek, to doopravdy žije a nudit se tu nebudete. Na rozdíl od jiných destinací si navíc můžete vybrat, ke kterému moři se do Turecka vlastně vypravíte. K dovádění a radovánkám totiž láká nejen moře Černé, Marmarské a Egejské, ale také to Středozemní, kolem kterého se rozkládá slavná Turecká riviéra. Právě tady si užijete skvělý relax, zábavu ve vlnách a vodní sporty. Kouzelná je také Modrá laguna, která se řadí mezi ty nejkrásnější pláže v Turecku.

Máte-li rádi památky, spolehněte se na to, že zájezd do Turecka je tou nejlepší volbou. Po staletí se zde mísily vlivy kultury islámské, římské i ottónské, a proto není divu, že se mezi význačné turecké památky řadí nejen orientální minarety, ale také antické paláce.

Během svých toulek Tureckem tak uvidíte například slavné Mauzoleum v Halikarnassu, jeden ze sedmi divů světa nebo známé starověké město Efes. Za půvabem řeckých amfiteátrů se zase vyplatí zamířit do Side, kouzlo Pohádek tisíce a jedné noci vám připomene proslulá Modrá Mešita či palác kurdského vládce – Isaak Pasa Sarray, situovaný v samém srdci turecké pouště.

Že vás spíše než dovádění v moři vás láká aktivní dovolená plná pohybu, sportu a adrenalinu? V tom případě na nic nečekejte a zkuste výstup na Arrarat, nejvyšší horu Turecka, odkud si užijete stejně krásný výhled, jako měl Noe, když tady vystoupil ze své archy. Za návštěvu samozřejmě stojí i turecké národní parky. Mezi nejoblíbenější přírodní atrakce v Turecku patří „bavlněný hrad“ Pamukkale, který na vás zapůsobí vysloveně pohádkově. Uvidíte, že právě tady si pořídíte ty nejkrásnější fotky, jež vám budou všichni závidět.

Až vás návštěvy památek a objevování přírodních krás unaví, bude ten nejvyšší čas navštívit slavné turecké lázně zvané hammam. Vychutnáte si tu pohodový relax a na chvíli zapomenete na starosti všedních dnů, a to ať už vyzkoušíte parní lázeň nebo bahenní koupel.

Žádný zájezd do Turecka se také nesmí obejít bez ochutnávky pravého tureckého čaje, k níž se řadí ještě jeden oblíbený rituál – kouření vodní dýmky. Místní lidé jsou navíc velice milí a pohostinní, což je koneckonců další důvod, proč se na dovolenou do Turecka vydat. Vždy tady můžete počítat s jejich pomocí, stejně jako s pozváním na šálek čaje.

Podobně je na tom i bezpečnost v Turecku, která je zejména v letoviscích srovnatelná se západoevropskými státy. V porovnání s jinými, jsou v této oblíbené destinaci náklady na život velmi nízké, a proto si v Turecku přijdou na své i ti, které láká levná dovolená. Zatímco kvalita služeb je srovnatelná se západem, ceny jsou zhruba o polovinu nižší. Také z toho důvodu by byla škoda nevyrazit do Turecka nakupovat. Podobně jako v ostatních arabských státech na vás čeká proslulé smlouvání, díky němuž dárky pohodlně pořídíte až o polovinu levněji.

Atmosféra pravého orientu na vás dýchne především v městských uličkách. Za návštěvu stojí především jedinečná ikona Turecka – Istanbul, plný nádherných míst a krásných památek. Prohlédnete si turecké mešity, slavný chrám Hagia Sofia či Palác Topkapi. Ať už vás láká pobyt plný pohody nebo adrenalin, počítejte s tím, že Turecko vám nabídne jen ty nejlepší zážitky.

Počasí a podnebí v Turecku

Počasí v Turecku je poměrně rozmanité a vždy se mění podle toho, v jaké oblasti se právě nacházíte. Od hornatého vnitrozemí s velmi rozdílnými teplotami během zimy a léta až po oblíbenou Tureckou riviéru, kde si většina návštěvníků užívá moře od brzkého jara do podzimu.

V případě, že vás láká pobyt v Turecku spojený s koupáním a odpočinkem na pláži, jsou nejlepšími měsíci k návštěvě květen až říjen. Oficiálně turistická sezóna v Turecku vrcholí během letních prázdnin, ale pokud si chcete užít klid a pohodu, je lepší se v této době zemi vyhnout.

Jako ideální se tak jeví dovolená v Turecku během září. Turistů potkáte méně, vedra již dávno pominula, ale moře stále láká ke koupání. Příjemně může cestovatele překvapit také jarní a podzimní počasí v Turecku, kdy se teploty pohybují okolo dvaceti stupňů. Právě tato roční období jsou ideální pro ty, kteří si chtějí užít poznávací zájezdy spojené s objevováním cizí kultury. A ač to působí trochu zvláštně, své kouzlo tu má i zima spojená s lyžováním.

Turecká kuchyně

Vynikající turecká kuchyně se podobně jako ta indická, mexická či čínská vyznačuje velkou pestrostí surovin, chutí i vůní. Většina původních receptur pochází ještě z dob Osmanské říše a hlavní roli v nich většinou hraje maso – kuřecí, hovězí či jehněčí. Přestože se turecké pokrmy od sebe podle jednotlivých regionů značně liší, jednu věc mají společnou – silně aromatické turecké koření. Nejvíce se používá především tymián, máta, paprika, a šalvěj.

Mezi nejtypičtější jídla, která vám může tradiční turecká kuchyně nabídnout, patří bezesporu kebab připravovaný z telecího masa. Stejně tak vaše chuťové buňky poškádlí oblíbený turecký pokrm zvaný börek, tedy listové těsto plněné sýrem a zeleninou.

K pití se hodí třeba ayran, lehce osolený jogurtový nápoj se špetkou pepře. Pokud vás lákají turecké dezerty, jako sladkou tečku nakonec si vychutnejte třeba baklavu.

Všeobecné informace o Turecku

Turecká republika se rozkládá na ploše více než 780 500 km², a to jak v Asii, tak i z menší části v Evropě. Oba kontinenty od sebe odděluje úžina Bospor. Hlavním městem země, která poskytuje domov více než osmdesáti milionům lidí, je Ankara, svůj nepopiratelný význam, má taktéž Istanbul, původně známý jako Konstantinopol. Současné Turecko leží na pobřeží čtyř moří, a to konkrétně Egejského, Středozemního, Marmarského a Černého.

Turecko se sice řadí mezi přímořské státy, kde k návštěvě zve Egejská i Turecká riviéra, nicméně charakteristické je taktéž svým hornatým povrchem. Turisty tak láká třeba i k výstupu na vrchol Arrarat, nejvyšší horu Turecka, celoročně pokrytou sněhem. Za zmínku stojí i krásná příroda, o které svědčí celkem 35 národních parků. Ať už tedy návštěvníci touží po relaxu na pláži, sportu nebo výletech po památkách, Turecko jim má pokaždé co nabídnout.

Vízum a očkování

Občané České republiky mohou od roku 2005 cestovat do Turecka za turistickým účelem bez víza, ke vstupu postačí pouze platný cestovní pas. Návštěvníci by nicméně měli mít na paměti, že tento doklad totožnosti musí mít nově vystaven i jejich nezletilé děti, neboť pouhé zapsání v cestovním pase svých rodičů již nestačí.
Více informací o vstupních formalitách pro cesty do Turecka.

Zdravotní systém a očkování v Turecku

V současné době můžete do Turecka cestovat bez povinného očkování. Další informace o zdravotní péči v Turecku naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Důležitá telefonní čísla:

Předvolba: +90
 • Policie: 155
 • První pomoc: 112
 • Hasiči: 110
 • Jandarma (četníci): 156
 • Plyn: 187
 • Voda: 185
 • Elektřina: 186

Státní svátky v Turecku:

 • 01. leden - Nový rok
 • 23. duben - Den národní svrchovanosti a Den dětí
 • 19. květen - vzpomínka na zakladatele tureckého státu Atatürka a Den mládeže a sportu
 • 30. srpen - Den vítězství
 • 29. říjen - výročí vzniku republiky
 • 10. listopad - výročí Atatürkovy smrti
Proč jen do Španělska

Tipy na dovolenou nejen ve Středomoří

Nejen v Turecku můžete najít spusty zajímavých míst. V okolí Středozemního moře najdete spoustu oblíbených dovolenkových destinací, kam míří turisté na letní dovolenou. Stačí si jen vybrat:

Nejlépe hodnocené all inclusive hotely v Turecku za last minute ceny

Porovnejte si zájezdy doTurecka od českých i německých CK na jednom místě a vyberte si tu pravou dovolenou pro vás. Na dovolena.cz nakupujete online z pohodlí vašeho domova. Vyberte si z široké nabídky zájezdů s odlety z Prahy, Brna, Ostravy, Vídně, Drážďan a dalších letišť. S výběrem vám rádi pomohou naši zkušení prodejci.


Na dovolenou jedině se STUDENT AGENCY

Vyberte si z nabídky více než 350 českých a německých cestovních kanceláří na jednom místě. Jednotlivé nabídky zájezdů mezi sebou můžete jednoduše porovnávat a vybrat si tak tu nejvýhodnější dovolenou.

Odlety odkudkoli

Chcete se vydat na dovolenou z Brna, Prahy, Ostravy nebo třeba z Vídně? Žádný problém. Krom odletů z českých letišť najdete v naší nabídce také nabídku zájezdů z letišť evropských. Oblíbené jsou odlety například z Drážďan, Berlína, Katowic, Lince, Mnichova nebo Budapešti.

Komplexní zajištění

S námi je cestování hračkou. Postaráme se o vás od začátku do konce vaší dovolené. Poradíme s výběrem a najdeme vám zájezdy přesně podle vašich představ. Sjednáme vám pojištění za výhodné ceny, obstaráme potřebná víza a zajistíme parkování nebo třeba dopravu na letiště.

Cestování bez starostí

K zájezdu si můžete rezervovat také asistenční službu Travel Assistent Maxi, díky které získáte nepřetržitou asistenci na cestách s aktuálními informacemi o Covid-19, odškodném za zpoždění či zrušení letu nebo podporu při problémech se zavazadly. Spolupracujeme pouze s ověřenými cestovními kancelářemi. Máte tak vždy jistotu, že koupíte zájezd od CK, která je pojištěna proti případnému úpadku. Navíc se nemusíte bát skrytých poplatků, nabízíme zájezdy za stejné ceny jako CK.